Tarih:21 Mart 2023

Hangi Ünlü Yazarlarla Aynı Burçsun?

Hayal gücümüzü en çok tetikleyen sanat dalların edebiyatın yaratıcıları, aynı zamanda en çok saygı duyduğumuz kişiler arasında yer alır. Sevdiğimiz bir kitabın yazarının, nasıl biri olduğunu, hayatının nasıl geçtiğini, kişiliğini ve tabii bütün bunların belirleyici faktörü olan burcunu merak ederiz. Böylece o yazarda, kendimize ait bir parça ve belki alınabilecek bir örnek bulmaya çalışırız. Öyleyse, siz hangi yazarla aynı burçsunuz, onun yaşayışı ve eserleriyle kendinizde paralellik bulabilecek misiniz bir bakalım…

Koç Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Yaptığı işte ilk olmayı seven, idealist Koç burcunda Samuel Beckett ve Robert Frost gibi şahsına münhasır edebi dil ve anlatımları olan yazarları görünce şaşırmıyoruz. Samuel Beckett’ın çarpıcı ve cesur yazım tarzı, en ünlü kitabı “Godot’yu Beklerken”de kendisini belli eder. Daha çok şiir kitaplarıyla tanınan Robert Frost ise, “The Road Not Taken / Seçilmemiş Yol” ismiyle yayımladığı kitabında açık açık bağırıyor: Ben bir Koç’um, diyerek. Başkalarının seçtiği yoldan gitmeyen, özgünlüğünü ve başarısını bu şekilde gösteren bir karakter. Koç burcunda, Marge Pierce ve Billy Collins gibi başka şairler de görüyoruz. Şiirin, düz yazıdan daha zorlu bir yazım olduğu bilerek, zoru başarmanın peşinden koşan insanlar. Tarihte bıraktığı iz kadar, kitaplarıyla da tartışılan bir isim var ki; hiçbir Koç burcunun örnek almak isteyeceği biri değil: Adolf Hitler. Ancak Koç burcunun (Aries) ismini, Yunan mitolojisindeki savaş tanrısı Ares’ten aldığını göz önünde bulundurursak, şaşırmadığımız bir isim de.

Boğa Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Sanata yatkınlığıyla bilinen burçlardan Boğa, bize pek çok yıldız yazar kazandırmış. Charlotte Bronte, William Shakespeare, Harper Lee, Honore Balzac, Vladimir Nabokov… Döneminde, kadın olarak yazarlığıyla kabul edilmeyeceği için, bir erkek takma isimiyle kitaplarını bastıran Charlotte Bronte, burcunun dayanıklılığını ve kararlılığını net bir şekilde gösteriyor. William Shakespeare için ise şapka çıkarmaktan başka, söylenecek fazla söz yok. Tarihin en ünlü yazarlarından Shakespeare, Boğa burcunun pratik yapısını, yazdığı oyunlarda verdiği mesajlarla net bir şekilde gösteriyor. Döneminin gerçeklerini, en cesur şekilde gözler önüne sermeye çalışmış Honore Balzac, Harper Lee ve Vladimir Nabokov gibi isimler de tabii ki burçlarının özelliklerine sırtlarını dönmemiş.

İkizler Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Entelektüel bir burç olan İkizler, dili kullanmak konusunda da oldukça yetenekli. Dolayısıyla da George Orwell, Salman Rushdie, Thomas Mann, Thomas Hardy ve Nikki Giovanni gibi, tarihte iz bırakan yazarlar çıkarmış. Bütün bu isimler, İkizler burcunun zihinsel olarak aktif kalmaya olan yatkınlığını yansıtıyor. Sosyal konuları sorgulayan George Orwell’dan, büyüleyici anlatım diliyle Salman Rushdie’ye kadar; İkizler yazarları, öğrenmeye ve öğrendiklerini yazılı bir şekilde aktarmaya ne kadar açık olduklarını gösteriyor. ABD’nin en önemli şairlerinden Nikki Giovanni’nin, yalnızca şiir kitaplarıyla değil, şiir yazmanın önemini anlattığı eserleriyle de tanınması; burcunun, birçok işi aynı anda yapmaya ne kadar meyilli olduğunu da yansıtıyor.

Yengeç Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Hayal gücü yüksek bir burç olan Yengeç, Franz Kafka, Ernest Hemingway, Emily Bronte, Marcel Proust, Pablo Neruda ve Nathaniel Hawthorne gibi, alegorik anlatımlarıyla yer eden, dahi yazarlar yetiştirmiş. Yengeç burcunun özelliklerini taşıyan, verimli yazarlar görüyoruz bu listede. Hayal güçlerinin ve empati yeteneklerinin yardımıyla, zorlu karakterleri en başarılı şekilde yansıtan yazarlar. Kafka’nın ünlü “Dönüşüm” romanındaki Gregor Samsa’yı içselleştirmek okuyucu için ne kadar kolaysa, Emily Bronte’nin “Uğultulu Tepeler”indeki ortamı gözümüzün önüne getirebilmek de o kadar kolay. Bunlar, yazarlığın önemli başarıları. Pablo Neruda’nın aşkı anlatmaya olan tutkusunda ve Hemingway’in gerek psikolojik gerek etik sorgulamaları inceleme çabasında, Yengeç burcunun duygusallığını görmek mümkün.

Aslan Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Aslan burcu, cesaretini ve dikkat çekiciliğini, yazarları vasıtasıyla da göstermiş. Ray Bradbury, Charles Bukowski, J.K. Rowling, Percy Shelley ve Aldous Huxley gibi yazarların, Aslan burcunda olduğunu görüyoruz. Onlarca yayınevinden reddedildikten sonra bile, özgüvenini kaybetmeyip pes etmeyen ve sonunda Harry Potter klasiğini bütün dünyaya duyurmuş J.K. Rowling, kazandığı paranın büyük bir kısmını hayır kurumlarına dağıtarak, burcunun cömertliğini de yansıtmakta. Distopya yazmak cesaret ister, bunu yapabilecek bir burç varsa o da kendine olan güvenini asla kaybetmeyen Aslan burcudur. Tam da bu yüzden, Ray Bradbury ve Aldous Huxley gibi distopik eserleriyle öne çıkmış yazarların, Aslan burcu olduğunu gördüğümüze şaşırmıyoruz.

Başak Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Detaylara önem veren ve üretken bir burç olan Başak, birçok gözde yazarın da burcu. Kimler kimler yok ki listede; Agatha Christie, Stephen King, Mary Shelley, Lev Tolstoy, Jorge Luis Borges, H. G. Wells… Gizem ve gerilim deyince akla ilk gelen Agatha Christie ile korku romanı denince akla ilk gelen Stephen King’in ve akla gelen en kült fantastik kitaplardan “Frankenstein”ın yazarı Mary Shelley’nin, Başak burcu olması tesadüf değil. Üç türde de detaylı analiz ve titiz bir şekilde hikayenizin basamaklarını özenle kurmanız gerekir. Bir basamağı atlarsanız, kitabınız çöküşe geçer. Hem Christie hem King hem de Shelley, burçlarının yararlı özelliklerini, yapıtlarında sonuna kadar kullanmış. Başak burcu ve Lev Tolstoy’dan aynı cümlede bahsediyorsanız; mükemmeliyetçilikten bahsetmemek mümkün değil. Başak’ın çalışkanlığını, Tolstoy’un 500 – 800 sayfalık kitaplarına uzaktan bakınca bile görmek mümkün.

Terazi Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Estetik bakış açısıyla dikkat çeken Terazi, zarafetini yazarlarıyla da gösteriyor. Oscar Wilde, F. Scott Fitzgerald, William Faulkner, Eugene O’Neill gibi, ahenk ve dengeyi en uyumlu şekilde yansıtan yazarların, Terazi burcu olduğunu görüyoruz. Tesadüf mü? Bizce değil. Hatta Terazi, yalnızca kendi özelliklerini yazarlara vermemiş, yazarların da bu özelliklere sahip kahramanlar yaratmasını sağlamış. Oscar Wilde’ın “Dorian Gray’in Portresi” romanındaki Dorian Gray karakterinde veya F. Scott Fitzgerald’ın “Muhteşem Gatsby”sindeki Jay Gatsby karakterinde, Terazi burcunun kibarlığından, geniş çevresinden ve çekiciliğinden izler bulmak mümkün. Yalnızca yazdıklarıyla değil, kendi duruşlarıyla da medeniyetin ve saygınlığın temsilcisi olan Terazi yazarları arasında, Faulkner ve O’Neill gibi pek çok Nobel ödüllü isim yer almakta.

Akrep Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Yoğun duyguların ve derinliğin sembolü Akrep burcunda, tam da bu yazım tarzına sahip yazarlar görüyoruz. Sylvia Plath, John Keats, Neil Gaiman, Fyodor Dostoevsky, Margaret Atwood, Voltaire ve liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Karmaşık yapıları zevkle çözen Akrep burcu yazarları, tutkularını eserlerinde yansıtarak, isimlerini tarihe altın harflerle kazımış. Akrep burcunun içe dönüklüğünü Sylvia Plath’in ruhsal dünyasını anlattığı, otobiyografik romanı “Sırça Fanus”ta; gizemi mükemmel bir araç olarak kullanabilme özelliğini ise, Margaret Atwood ve Neil Gaiman’ın hemen hemen bütün eserlerinde görmek mümkün. Bir filozof olan Voltaire’in, araştırmacı yönü güçlü Akrep burcunda olduğunu öğrenmek de sürpriz olmuyor. Ayrıca psikolojik romanları ile öne çıkan hatta psikolojik romanın babası kabul edilen Dostoevsky’nin de Akrep olması hiç şaşırtıcı değil, ne de olsa Akrep de psikolojinin burcu.

Yay Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Bir şeyi öğrendi mi derinlemesine öğrenen Yay burcu, yazdı mı da tam anlamıyla yazar. Bu nedenle, Yay burcunun kalabalık yazar listesinde -Jane Austen, C.S. Lewis, Mark Twain, George Eliot, Arthur C. Clarke, Philip K. Dick, Emily Dickinson ve Jonathan Swift gibi- hem dikkat çeken hem de güçlü isimler yer alıyor. Kâşiflik özelliğini sonuna kadar taşıyan Yay burcunun yazarlarından Arthur C. Clarke, bir mucit olmasının yanı sıra, uzaya olan tutkusuyla da biliniyor. Bu nedenle, Stanley Kubrick’in ünlü filmi “2001: Bir Uzay Destanı”nın kitabını kimin yazdığını tahmin etmekte zorlanmazsınız. Evet, Arthur C. Clarke. Bilim kurgu eserleriyle ün salmış Philip K. Dick de burcunun ileri görüşlülüğünü, kitaplarında başarılı bir şekilde yansıtmakta. Yay burcunun büyük resmi yakalayabilme gücünü Jane Austen, Mark Twain, George Eliot gibi örnek yazarlarda görebiliriz.

Oğlak Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Oğlak burcunun en dikkat çeken özellikleri olan azim, disiplin ve çalışkanlık, bir yazarın olmazsa olmazlarındandır. Bu nedenledir ki J.R.R. Tolkien, Edgar Allen Poe, J.D. Salinger ve Henry Miller gibi, kendini işlerine adamış yazarlar Oğlak burcudur. Olgun yapılarıyla dikkat çeken Oğlak yazarları, işledikleri konular ve bunları ele alış biçimleriyle, Oğlak özelliklerini bire bir yansıtmakta. Sadece “Yüzüklerin Efendisi” için, sıfırdan dil yaratmış bir yazar olarak Tolkien, Oğlak’ın temkinliliğini ve planlılığını ideal bir şekilde göstermekte. Sınırlı kaynakları doğru bir şekilde kullanabilmesiyle ünlü Oğlak burcu, J.D. Salinger’ın “Çavdar Tarlasında Çocuklar” kitabında, zorlu ve çerçevesi belli bir konuyu, nasıl dirayetli ve etkileyici bir şekilde yansıttığını açıklıyor. Bütün bu Oğlak yazarlarının bir önemli özelliği de hepsinin alanında saygın isimler olması ve bu özelliklerini kaybetmemek için, fazlasıyla çabaladıklarının belli olması.

Kova Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Sözünü sakınmayan ama aynı zamanda da açık fikirli olan Kova yazarları arasında ise; Virginia Woolf, Lord Byron, Charles Dickens ve James Joyce gibi isimleri görüyoruz. İdealist ve bağımsız bir yazar olarak tanınan ve “Kendine Ait bir Oda” kitabı ile kadın hakları konusunda dönemine göre cesur bir çıkış yapan Virginia Woolf, tam bir Kova burcu. Eserlerinde sosyal düzeni eleştiren Charles Dickens, toplumsal olaylara duyarlılığıyla bilinen Kova’yı bire bir yansıtmakta. Kova yazarlarının dikkat çeken özelliklerinden biri de yenilikçi ve alternatif yaratmayı seven yapıları. Bunları, eserlerindeki anlatım yenilikleri ile 20. Yüzyıl edebiyatında parlamış olan James Joyce’da görmek mümkün. Bütün bu yazarların ortak özelliği olan özgür ruhluluk, Kova burcunun altın özelliklerinden.

Balık Burcu Hangi Yazarlarla Aynı Burç?

Sanatsal yönü güçlü Balık burcunun listesinde, dünya edebiyatına damga vurmuş yazarlar görmeyi bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğramazsınız. Victor Hugo, Jack Kerouac, Chuck Palahniuk ve John Steinbeck, 19. ve 20. Yüzyıl edebiyatında yer etmiş, Balık burcu yazarlardan. İdealist bir burç olan Balık’ın yazarları, bu özelliği kanıksamış. Fedakarlığın ve duygusallığın önde olduğu Balık burcunun yazarları, eserlerinde de bu nitelikleri yüceltiyor. Victor Hugo ve John Steinback’in hemen hemen bütün kitaplarında bu özelliklerin öne çıktığını görmek mümkün. Sınırsızlık duygusunu ve yaratıcılığı en cömert biçimde kullanan yazarlardan Jack Kerouac, bu yapı ile hareket ederek, Beat edebiyat akımının kurucularından biri olmuştur.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir