Tarih:2 Aralık 2023

Burcuna Göre İstanbul’un Hangi Semtinde Yaşayabilirsin?

Türkiye’nin ve dünyanın gözde kenti İstanbul, asırlardır bu niteliğini kaybetmiyor. Doğu ve batı kültürünün birleştiği bu eşsiz coğrafya birbirinden farklı nitelikte semtler barındırıyor. Herkesin kendini bulabileceği bu semtlerin çehresi astroloji dünyasında da karşılığını buluyor. Burç özelliklerinize göre yaşayabileceğiniz İstanbul semtleri ise işte şöyle:

Koç (Levent)

Aceleci ve hızlı hareket etmeyi seven Koçlar için Levent oldukça ideal bir semt. Merkezi konumda olması sebebiyle metro, metrobüs gibi ulaşım araçlarına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Fevri bir burç olarak trafikte zaman kaybetmekten hiç hoşlanmadıklarını tahmin etmek güç değil. Levent’e ev ve iş arasında sürünmeden kolayca gidip gelebiliyorlar. İş yerleri uzakta olsa bile en azından ne kadar sürede ulaşabileceğini biliyor ve trafik sürpriziyle karşılaşmıyorlar. Ayrıca şehirleşmenin yüksek olduğu semt, yenilikçi Koçların tarzıyla örtüşüyor.

Boğa (Bakırköy)

Konforun ve lüksün burcu Boğalar için Bakırköy cazip bir bölge. 70’li yıllardan bu yana elit semt çehresiyle bilinen ilçe, alışkanlıklarını kolay terk etmeyen Boğaların tercihini yansıtıyor. Son yıllarda Bakırköy’e alternatif lüks ilçeler kurulmuş olsa da yıllardır burada oturan Boğa insanı için taşınma fikri çekici gelmeyecektir. Öte yandan bu ilçede tüketicilerin ihtiyaç duyacağı her şey ellerinin altında bulunuyor. Evde dinlenirken dışarı çıkmayı yorucu bulan Boğalar bu sayede alışverişini veya başka bir işini kolayca halledebiliyor.

İkizler (Kuzguncuk)

Entelektüel ve iletişimi seven İkizler burçlarına Kuzguncuk’ta yaşamayı öneriyoruz. Son birkaç yılda daha da popülerleşen semt, İstanbul’u İstanbul yapan tarihi, sosyolojik ve kültürel değerleri hala koruyor. Rengârenk ve restore edilmiş tarihi binalarıyla ziyaretçilerini büyülerken ilçe sakinlerini bağımlı yapıyor. Semtin giderek sayıları artan vintage dokulu kafelerinde ve restoranlarında insanlar saatlerce sohbet edip fasıl müzikler eşliğinde eğleniyor. İlçenin yemyeşil bostanı ise yeşile hasret İstanbulluları dinlendiriyor.

Yengeç (Moda)

İnce ruhlu ve nostaljiden hoşlanan Yengeçler için Moda çok şirin bir semt. Özellikle deniz kenarında bir evde oturanlar İstanbul’un eşsiz manzarasıyla güne oldukça keyifli başlayabilirler. Geniş parklarında çocuklarınızı oynatıp eğlenceli zaman geçirmeniz de mümkün. Etrafındaki kafeler ve kahvaltı mekanları semt sakinleri kadar dışarıdan da çok sayıda insanı çekiyor. Tarihi oldukça eskilere dayanan Moda’ya 19. yüzyılın sonlarından itibaren Osmanlı bürokratları, paşaları ve varlıklı kesimleri yerleşerek semtin bugünkü yüzünün temelini oluşturmuşlar.

Aslan (Bebek)

Gösterişi ve eğlenceyi seven Aslan burçları Bebek’e bayılacaktır. Denize kıyısı olan semt, ünlülerin semti olarak da biliniyor. Doğuştan star havası olan Aslanlar, Bebek’te kendini bulabilir. Birbirinden lüks kafeleri, restoranları ve eğlence kulüpleriyle burada sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Spor yapmak için de ideal olan semtte sahiller uygun bir atmosfer sunuyor. Pazarları ise boğazın eşsiz manzarası eşliğinde kahvaltı mekanlarına gidilebilir. Kışın ayrı yazın ayrı bir güzelliği olan Bebek İstanbul’un en pahalı semtleri arasında yer alıyor.

Başak (Ataşehir)

Düzenli ve titiz Başak burçlarına Ataşehir iyi gelebilir. İstanbul’un kalabalığının fazla hissedilmediği bu semtin bazı bölgeleri sakinliği ve temiz sokakları ile dikkat çekiyor. İş çevrelerine de yakın olması ilçede oturanları trafik derdinden uzaklaştırıyor. Etrafında bulunan kafeler de yine semt sakinlerinin sıkılıp dışarı çıkmak istediklerinde keyifle oturacakları butik ama şık mekân özelliği taşıyor.

Terazi (Nişantaşı)

Güzelliğine ve modaya düşkün Terazilerin zevkine Nişantaşı hitap ediyor. Biraz kalabalık olsa da merkezi, lüks ve alışverişe yönelik her şeye ulaşabileceğiniz bir semt. Moda ve tekstil deyince akla ilk gelen yerlerden olan Nişantaşı’nda Teraziler istediği türde kıyafetler, ayakkabılar ve diğer ürünleri bulabilir. Kaliteli butiklerinde alışverişlerini yaptıktan sonra lüks kafelerinde kahvelerini yudumlayabilirler. Ayrıca semtin estetik ve şık binalarında oturabilir, buraları ofis olarak da kiralayabilirler. Üstelik metro ağıyla merkezi yerlere kısa sürede ulaşmak mümkün.

Akrep (Beyoğlu)

Gizemin arkasındaki sır perdesini aralamaya bayılan Akrep burçları için Beyoğlu, oldukça çekici bir ilçe. İçinde asırlarıdır sayısız medeniyetten insanları barındırırken onlarla ilgili çok sayıda hikâye biriktirdi. Karanlık sokakları ve sıra dışı hadiseleri zaman zaman sinemaya ve edebiyata da konu oluyor. Sınıfsal durumu, kültürel yapısı ve ekonomik durumu birbirinden farklı insanların bir arada ikamet ettiği ilçe, bu anlamda eşsiz sayılabilir.

Yay (Sultanahmet)

Kültürel ve etnik çeşitliliği araştırmayı seven Yaylar Sultanahmet’te keyifle yaşar, semtin havasını koklamaktan mutluluk duyarlar. Boş zamanlarını özellikle tarihi mekanları gezerek değerlendiren Yay burçları için bu ilçe çok sayıda yapı barındırıyor. Adım başı görülen farklı ülkelerden çok sayıda turist, bu semtin sembollerinden biri olmuş durumda. İlçede Ayasofya, Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı gibi mekanları sık sık gezilip Kapalıçarşı’da otantik eşya alışverişi yapılabilir.

Oğlak (Maslak)

Düzenli ve çalışmaya endeksli yaşamlarında iş yerine yakın olmayı tercih eden Oğlaklar için Maslak’tan daha uygun bir semt olamazdı. İhtişamlı ve lüks plazalarıyla İstanbul’un Manhattan’ı olarak gösterilen semt, iş dünyasından insanların buluşma yeri olarak da biliniyor. Disiplinli ve dakik Oğlak burçları ilçedeki ulaşım ve metro ağıyla iş dünyasının yoğun olduğu diğer semtlere de kısa sürede ulaşabilir. Maslak’ta ayrıca çalışanlara yönelik çok sayıda kafe ve restoran bulunuyor.

Kova  (Beşiktaş)

Özgürlüğüne düşkün, marjinal Kovalar, oturacakları semtin klişelerden uzak olmasını tercih ediyor. Gençlerin ve bohem ruhlu insanların yoğun olduğu ilçede, binalar eski olmasına rağmen ev sahipleri kiracı bulmakta zorlanmıyor ve ev fiyatları da düşmüyor. Beşiktaş, stadyuma yakın olduğu için çok fazla taraftarı da ağırlıyor. İlçedeki vapur iskelesiyle kısa sürede Anadolu yakasına geçilebiliyor. Son zamanlarda gezme amaçlı cazibesi artan ilçede balık restoranları, kafeler, kahvaltı mekanları da bulunuyor.

Balık  (Cihangir)

Sanatın ve sanatçının dostu Balıkları en fazla çekecek semt Cihangir. Kültür-sanat dünyasından insanların oturmak için çok fazla tercih ettiği semt, merkezi ilçelere de oldukça yakın. Eski İstanbulluların yaşadığı Cihangir’de Osmanlı döneminde çok fazla köşk inşa edilmiş ancak günümüze kadar yok olmuşlar. Semtin tarihi dokusu Balıkların ruhunu cezbederken sıra sıra dizilen kafelerde bol bol sanat sohbetleri yapılıyor ve sinema sektörüne ilişkin işler bağlanıyor. En ünlü yapısını da Firuzağa Camisi oluşturuyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir