Tarih:20 Kasım 2028

Dondurma kaç kalori? Kilo aldırır mı? Diyette dondurma yenir mi?

Tüm kış beklediğimiz dondurma mevsimi geldi. Havaların ısınması ile birlikte şöyle soğuk bir dondurma arayışımız başladı. Vazgeçemediğimiz dondurma şeker, meyve suyu, süt gibi malzemelerin dondurulması ile elde edilen bir tatlı türüdür. Besleyici gibi görünse de hazır dondurmalar aslında çoğunlukla meyveden değil meyvenin suyundan ve şeker ile yapıldığı için kan şekerinde ani yükselmelere sebep olabiliyor.  Özellikle diyabet hastalarının bu konuda dikkatli olmaları gerek.  Dondurma kaç kalori? Kilo aldırır mı? Diyette dondurma yenir mi?  Diyetisyen ve Fitoterapi Uzmanı Fulya Kayar konu hakkında bilgiler verdi. 

Dondurma kaç kalori?

1 Top sossuz dondurma yaklaşık 120 kaloridir. Maraş dondurması ise yağ oranı daha fazla olduğu için 200 kaloridir. Besin  içeriğini incelediğimiz zaman %45 Karbonhidrat %8 Protein %47 Yağ dan meydana gelir.  

Dondurma kilo aldırır mı?

Dondurma külahınn kalorisi ise sizi üzebilir. 1 adet külah 150 kalori. Üstelik bu kalori karbonhidrattan geliyor. Yani 1 külah ile yaklaşık 2-3 dilim ekmek kadar kalori almış oluyoruz.  

Diyette dondurma yenir mi? Ne kadar yenebilir?

Dondurma ara öğün yerine tüketilmeli. Diyet yapanlar programında  1 porsiyon meyve + 1 porsiyon kuruyemiş örneğin 1 elma + 7 badem yerine dondurma kullanabilir.  

Haftada 2 gün 2 top dondurma tüketmenin bir sakıncası yok. Gün içinde bol su tüketerek metabolizma hızınıza katkı sağladığınızda ise harika olur.  

Hayat dengeden ibarettir. Her besinin fazlası zarar olduğu gibi dondurmada da porsiyon kontrolü sağlayarak tükettiğimizde kilo aldırmaz.    

Hatta dondurmayı evde yaparsak sağlıklı ve besleyici bir besin haline getirmiş oluruz. Diyete uygun dondurma tarifi  Diyetisyen ve Fitoterapi Uzmanı Fulya Kayar’dan geliyor: 

Diyete Uygun Dondurma Tarifi 

Malzemeler  

  • 1 orta boy olgunlaşmış muz  
  • 5 orta boy çilek  
  • 1 tatlı kaşığı bal  
  • 4 yemek kaşığı yoğurt susuz  

 

Yapılışı: 1 muz ve 5  adet çileği geceden doğrayıp dondurucuya koyun. En az 6-7 saat  dondurucuda bekledikten sonra içine 4 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal ekleyip blenderdan geçirin. Donduracağınız kaba koyup 5-6 saat daha dondurucuda beklettikten sonra miss gibi dondurmanız hazır. Afiyet olsun. 

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir